This is the company logo Skip to Navigation |  Skip to Content

Loading Flash movie...

Zespół przeciążenia piszczel, goleni

 

      

Zespól dolegliwości bólowych środkowej i dolnej okolicy goleni. Pojawia się u osób aktywnych sportowo. Najczęściej występuje u pacjentów uprawiających dyscypliny takie jak: piłka nożna, koszykówka, taniec, inne (obejmujące absorpcję nagłego kontaktu stopy z podłożem). Szacuje się, że dotyczy on od 6% do 16% wszystkich patologii spotykanych u biegaczy.


MTSS definiowany jest jako zespół przeciążeniowy, lub mikrourazowy w obrębie goleni, pojawiający się w wyniku braku odpowiedniej reakcji naprawczej organizmu na czynniki uszkadające (specyficzne dla danej aktywności sportowej).


Najczęstszym objawem opisywanym przez pacjenta jest rozlany ból w okolicy środkowej i dolnej części goleni pojawiający się podczas obciążenia, wysiłku fizycznego. W zależności od stadium patologii, ból w stanie ostrym może być obecny już przy niewielkich obciążeniach i odczuwalny podczas spoczynku. Najczęściej jednak pacjenci zgłaszają się na konsultacje we wczesnej fazie kiedy ból pojawia się na początku ćwiczeń i stopniowo ustępuje w miarę progresji, lub podczas odpoczynku.


Loading Flash movie...